Jak dlouho péct chléb a jak by měl správně upečený chléb vypadat?

Prokousali jste se samotnými začátky? Máte za sebou úspěšné přípravy těsta na kváskový chléb anebo chléb z droždí a řešíte, co dál? Podíváme se, jak by měl správně vypadat upečený chléb, čeho si na něm všímat a jak se ujistit, že je opravdu hotový.

3 způsoby, jak upéct chléb

V praxi existují 3 způsoby, jakými můžete své hrdě vypracované těsto proměnit v křupavý chléb. Prvním z nich je pečení v hrnci. Při tomto způsobu pečení rozehřejte troubu na 250 °C. Při nahřívání mějte v troubě připravený prázdný hrnec i s pokličkou. Potom do hrnce vyklopte vytvarované těsto na chléb a prvních 15–20 minut pečte i s pokličkou. Následně pokličku odstraňte, snižte teplotu v troubě na 220 °C a pečte dalších 15–20 minut, než bude chléb křupavý.

Druhou možností je pečení na kameni, v zapékací pánvi nebo na litinové míse. V zásadě jde o to, že v tomto případě pečete chléb bez pokličky na neuzavřeném podloží nebo v neuzavřené nádobě. Proto je zapotřebí v troubě vytvořit páru. Na dno trouby položte plech, kterým budete troubu chránit proti rzi a vylití vody. Na plech umístěte nádobu nebo mísu, na které chcete chléb péct.

Troubu rozehřejte také na 230–250 °C a na spodní plech nalijte přibližně 150 ml vody. Po nahřátí trouby umístěte na mísu nebo kámen vytvarované těsto a pečte přibližně 10 minut. Potom vyvětrejte páru, snižte teplotu o 20–30 °C a chléb dopečte do křupava. Půlkilový bochník se peče přibližně 30 minut, ale kilový bochník se může upéct za 45–50 minut.

Třetím způsobem, který je nejjistější nejen pro začátečníky, je pečení i kynutí těsta ve stejné (předem vymazané) nádobě. Nejlépe poslouží klasická smaltovaná nebo železná forma. V tomto případě nemusíte nikam těsto vyklápět, ale necháte ho vykynout ve vymazané nádobě a potom vše vložíte do rozpálené trouby.

Jak by měl hotový chléb vypadat?

O správně upečeném chlebu pekaři říkají, že „zvoní“. Znamená to, že má na dotyk tvrdou kůrku, ale při poklepání na ni slyšíte dutý zvuk. Není na škodu ani lehce popraskaná kůrka, která chlebu dodá krásný vzhled. Uvnitř však musí být chléb vždy měkký a vláčný.

Také nezapomeňte, že pokud chléb posypáváte semínky, nastavte počáteční teplotu raději na 230 °C, ne na 250 °C. A to z toho důvodu, že semínka se při takto vysokých teplotách rychle spálí.

Pár tipů na závěr:

  • Chléb po prvních 10 minutách v troubě rychle kyne
  • V prvních 10 minutách se kvůli vlhkému prostředí trouby nevytvoří kůrka
  • Kůrka se začíná tvořit až po prvních 10 minutách pečení
  • Chléb je hotový, když jeho vnitřní teplota dosáhne 90–95 °C

Komentáře k článku

Zatím nebyl přidaný žádný komentář, buďte první.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sklenice Klasy tmavá deska

Tipy & Triky

4.

Umíte správně kváskovat? Těmto chybám se vyhněte!

Kváskování se stalo velkým trendem minulého roku a trvá dodnes. Chtěli byste zvládnout toto umění, ale zatím jste si netroufli? Zkuste to se speciálními moukami a vyhněte se některým chybám – radí Lukáš Najmajer, mistr pekař kváskových chlebů z lučenecké pekárny společnosti Penam.

Celý článek
5.

Zásady a možnosti skladování chleba – jejich výhody i nevýhody

Kdo šetří, má za tři. Toto pořekadlo platí i v případě potravin, ne však v klasickém slova smyslu. Spíš bychom měli říct, že „Kdo šetří, ten neplýtvá“. Nikdo z nás nevyhazuje rád zkažené potraviny. Bohužel žijeme v tak rychlém světe, ve kterém často zapomeneme jídlo správně uskladnit. Jakým způsobem je tedy možné skladovat kváskový chléb a jiné druhy a který ze způsobů doporučují sami pekaři?

Celý článek
2.

Pečení chleba z kvásku versus z droždí – rozdíly a postřehy

Pečení chleba je pro mnohých z nás záhadou, ale jen do okamžiku, než si to zkusíme na vlastní kůži. Jaký je rozdíl mezi kváskovým nebo takzvaným nekváskovým chlebem z hlediska přípravy i z hlediska chemických procesů?

Celý článek
< >
Místnost s pečivem

Něco z našeho Instagramu
@mukykvaskovanie

Toto jsou internetové stránky společnosti PENAM, a.s., IČO 46967851, se sídlem na adrese Cejl 504/38, Zábrdovice, 602 00 Brno, zapsané v obchodním rejstříku pod sp. zn. B 4346/KSBR. Společnost PENAM, a.s. je členem koncernu AGROFERT řízeného společností AGROFERT, a.s., IČO 26185610, se sídlem na adrese Pyšelská 2327/2, Chodov, 149 00 Praha.

Croissant Zrní Váleček Tmavá deska